Warszawa

 Ursynowskie Centrum Kultury "Alternatywy" sala teatralno-koncertowa "Szekspir"
 ul. Indiry Gandhi 9

 29.09.2024

 12:00
 

niedz.
29.09 | 12:00-17:30
bilety: 79 zł (dzieci do lat 9 – wstęp wolny)
W górach

godz. 12:00-13:00
sala: Szekspir
Bezpieczny Kazbek. Z głową w górach wysokich
prelekcja Marcina Błeńskiego

Bezpieczny Kazbek to wolontariacki projekt polegający na utrzymaniu dyżuru polskich ratowników górskich i medycznych w bazie pod Kazbekiem (pięciotysięcznik w Gruzji). Ambulatorium i baza ratownicza, położona na wysokości 3653 metrów n.p.m. są jednymi z najwyżej położonych na globie. Co roku tutejsi wolontariusze ratują i udzielają pomocy kilkuset osobom z całego świata. Marcin Błeński opowie o wszystkich aspektach bezpieczeństwa w górach wysokich.

13:30-14:30
sala: Szekspir
Mewa w locie, czyli solo dalekobieżnymi szlakami Polski
prelekcja Ewy Zwolskiej

Spanie na dziko, pakowanie małego plecaka na setki kilometrów, codzienne rozkładanie hamaku czy maty na ziemi, rutyna wędrówki, nieustający zachwyt nad światem i poznawanie samej siebie w niespodziewanych sytuacjach – to wszystko napędza Ewę Zwolską. Za nią kilka długodystansowych szlaków w Polsce, gdzie wędrując samotnie przeżyła miliony zachwytów nad światem i sytuacji, jakich się nie spodziewała.

15:00-16:00
sala: Szekspir
Między szczytami a niebem z szybowcowej perspektywy
prelekcja Sebastiana Kawy

Polski lekarz, pilot szybowcowy i żeglarz sportowy, osiemnastokrotny mistrz świata i wielokrotny rekordzista świata w szybownictwie opowie o swojej podniebnej przygodzie. Od wielu lat jest w czołówce światowego rankingu pilotów szybowcowych. Lider wypraw szybowcowych w Himalaje, góry Kaukazu i Gorgan. Choć od dziecka wychowywał się w środowisku szybowników, jego pierwszą aktywnością sportową było żeglarstwo, w którym zdobył m.in. tytuł Mistrza Polski.

16:30-17:30
sala: Szekspir
Góry Australii – podróż przez Tasmanię
prelekcja Karoliny Tuszyńskiej Breaking the borders

W Australii nie ma gór! Nic bardziej mylnego. Karolina Breaking the borders zaprasza na szlaki Tasmanii, gdzie pasma górskie do złudzenia przypominają skalistą grań Tatr. Podczas prelekcji podejmiemy górskie wyzwania na Mount Anne Circuit, Western Arthurs Traverse i zdobędziemy Federation Peak – najtrudniejszy szczyt Australii.

12:00-13:00
sala: Darwin
Transcaucasian Trail – 1710 kilometrów solo przez nieodkryty Kaukaz
prelekcja Doroty Szparagi

Jako pierwsza z Polski i pierwsza kobieta na świecie przeszła szlak Transcaucasian Trail – solo! Trasa prowadzi przez Armenię i Gruzję i jest w trakcie rozwoju, więc wyprawa Doroty miała charakter zdecydowanie odkrywczy. Wędrując przez 76 dni przeszła 1710 kilometrów poznając nieodkryty Kaukaz oraz ormiańską i gruzińską gościnność. Na prelekcji dowiemy się, jak Dorota poradziła sobie z niedźwiedziem i jak dotrzeć do nieodkrytych miejsc na w tym zakątku świata.

13:30-14:30
sala: Darwin
Korona Europy. Niezapomniana górska przygoda
prelekcja Łukasza Kornatki

Zdobycie Korony Europy nie jest przedsięwzięciem łatwym, ale dla podejmujących wyzwanie staje się niesamowitą przygodą, która pozwala dostrzec, jak różnorodny i interesujący nie tylko pod względem geograficznym, ale także kulturalnym jest nasz kontynent. Jakie wierzchołki wchodzą w skład Korony Europy i które z nich były najbardziej wymagające? O tym dowiemy się podczas spotkania z Łukaszem Kornatką.

15:00-16:00
sala: Darwin
Argentyna, Peru, Boliwia, Kolumbia – solo przez Andy
prelekcja Teresy Tokarz

Spakowała plecak, kupiła bilet w jedną stronę i po raz kolejny wyruszyła w kilkumiesięczną podróż. Tym razem trasę wyznaczał jej najdłuższy na ziemi łańcuch górski – Andy. Bezkresne przestrzenie Patagonii i Ziemi Ognistej, życie wśród andyjskich sześciotysięczników, na karaibskiej wyspie i na roztańczonych ulicach kolorowych miasteczek to tylko wybrane obrazy z podróży Teresy Tokarz. Pingwiny, lamy, alpaki, droga śmierci, wschód słońca na Machu Picchu i ogrom krajobrazów z andyjskich szlaków. Argentynę, Boliwię, Peru i Kolumbię można przemierzać solo i Teresa Tokarz nam opowie o tym podczas spotkania.

16:30-17:30
sala: Darwin
Warsztaty – niespodzianka! Więcej informacji niebawem
.

Bilet uprawnia do bezpłatnego wejścia na prelekcje w sali Darwin (niedziela) – liczba miejsc ograniczona

CZYTAJ WIĘCEJ